![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Zde jsou k dispozici příklady, eventuelně i Vaše vlastní komentáře k realizovaným konstrukcím s našimi moduly a stavebnicemi. Neváhejte nám proto své postřehy a fotky výtvorů posílat...
Tento koncový zesilovač je určen převážně pro domácí použití, ovšem nic nebrání jeho použití v menším PA např. pro napájení odposlechů. Chlazení zesilovače jsem zvolil pasivní pomocí profilů Fischer SK501. Koncepce zesilovače je tzv. DUAL MONO, to znamená, že obsahuje dva naprosto nezávislé koncové stupně včetně dvou samostatných transformátorů. Tím se značně omezí přeslechy mezi kanály a zcela odpadnou problémy se zemními smyčkami.
Pro regulaci hlasitosti jsem použil kvalitní potenciometr TP289, který vyrábí firma ESO Ostrava, lze jej objednat i se zaručeným souběhem 1dB. Cena se pohybuje kolem 150 Kč. Potenciometr bude časem vyměněn za přesný stupňový regulátor s vypínatelnou fyziologickou kompenzací.
Šasi zesilovače:
Je naprosto jednoduché konstrukce.
Bočnice tvoří již zmiňovaná AL žebra Fischer (www.fischerelektronik.cz ) SK501 o výšce 75mm, to je potřeba uvést do objednávky, lze zvolit buď „přírodní povrch“ nebo černý elox. Tento profil rád používám i když je trochu dražší. Má totiž 10mm silnou základnu, která dobře rozvádí teplo, zároveň se do ní pěkně řežou závity pro uchycení modulů i dílů krabice a v neposlední řadě je i velmi vzhledný.
Přední a zadní panel tvoří obdélníky z duralového plechu o síle 5mm.
Dno krabice tvoří obdélník z ocelového plechu 2mm, silnější plech jsem zvolil kvůli vyšší pevnosti, aby se pod poměrně těžkými transformátory neprohýbal.
Horní kryt je také z ocelového plechu , ale již slabšího 1,5mm.
Moduly SPV100P+ jsou upevněny jednak za převodní L profil, jednak jsou ke dnu krabice připevněny v rozích desek distančními sloupky M3x10. Transformátory Aldax jsou se zalitým středem, takže montáž je jednoduchá, pomocí šroubu M6 x75.
Spodní a horní díly šasi jsou přichyceny po stranách do základny chladících profilů šrouby M3 a přes L profily 10x10mm k přednímu a zadnímu panelu.
A to jsou vlastně všechny díly, nic nemusíme ohýbat, stačí jen požádat nějakého zámečníka, který má padací nůžky, aby Vám je přesně nastříhal a máte polovinu práce hotovou :)
Když máme všechny díly doma, nastane pro někoho horší část práce a sice přesné rozměření děr a vyřezání všech závitů.
Je potřeba mít ocelové pravítko, posuvné měřítko, příložný úhelník, ostrou jehlu na rýsování čar na plech, dobře nabroušený důlčík a ostré vrtáky.
Pro přesné rozměření děr používám osvědčenou šablonu, kterou si nakreslím v nějakém CAD programu, já používám jednoduchý Vcad. Šablonu vytisknu, vystřihnu a přesně přilepím pomocí kancelářského lepidla, poté důlčíkem proťuknu šablonu v označeném místě. Má to velkou výhodu - nemusíte nic rýsovat. Na eloxovaném žebru by totiž byla každá narýsovaná čára neodstranitelná a velmi dobře vidět.
Větší otvory např. pro pojistkové pouzdro, je dobré vrtat tzv. kuželovým stupňovým vrtákem, jde to snadno a otvor je přesně kulatý, otvor pro přívodku Euro musíme odvrtat po obvodu malým vrtákem, vysekat sekáčkem a dopilovat.
Jde to i přímočarou pilou, kdy si do protilehlých rohů obrysu přívodky vyvrtáte otvory o průměru cca 8mm a použijete úzký list.
Poté, co jsme vyvrtali a ojehlili všechny otvory, můžeme vyřezat závity. Do hliníku je dobré řezat závity tzv. trojnásobnými závitníky a dobře je mazat řepkovým olejem, lehce naředěným petrolejem. Velmi se tak zmenší riziko „zatržení“ závitníku v tak problematickém materiálu, jako je hliník. Pro závity do Fe plechů a plechů AL okolo síly 2mm lze použít i tzv. maticové závitníky, které řežou závit najednou.
Nyní můžeme zkusit šasi nahrubo sestavit, pokud jsme měřili a vrtali přesně, bude vše krásně sedět.
Pak obrousíme všechny otřepy i ostré hrany a můžeme jednotlivé díly nechat nastříkat, nejlépe tzv. práškovou barvou např. českým lakem KOMAXIT. Práškové lakovny jsou dnes skoro na každém rohu. Velká výhoda těchto barev je, že se díky technologii nanášení dostanou do každého záhybu a povrch je krásně kompaktní.
Závity v dílech, které jsou nastříkané barvou musíme ještě dodatečně protáhnout závitníkem nebo je vyřezat až potom.
Co se týká samotné stavebnice SPV100P+, musím konstatovat, že je to opravdu ojedinělý zjev na našem trhu el.stavebnic. V první řadě je to modul s kompletním servisem na jedné desce, to znamená: zdroj včetně filtračních elytů, zpožděné připojení reproduktorů, ochrana proti výskytu SS napětí na výstupu a ochrana proti zkratu na výstupu. V žádné jiné stavebnici konkurence nenajdete tak kvalitní součástky jako zde, elektrolytické kondenzátory jsou pro max. teplotu 105°C (kromě filtračních ve zdroji ) velmi známé japonské firmy Nippon Chemi-con. To zaručuje, že Váš nový zesilovač bude mít životnost v řádu desítek let. Jako hlavní filtrační kondenzátory jsou použity typy 85°C snapin, řady SMH taktéž Nippon Chemi-con. Ostatní pasivní součástky jsou značkové, keramické kondenzátory jsou určeny na napětí 500V a jako třešnička na dortu jsou polovodiče se zárukou původu. Stavebnice obsahuje i všechny protikusy ke konektorům PSH i FASTON, slídové podložky, izolační hříbky včetně šroubů, matic a podložek. Samozřejmostí je i vyvrtaný L profil pod výkonové tranzistory.
Samotné sestavení mi nedělalo žádné potíže, stavební návod je dostatečně podrobný, díky potisku na DPS se skoro nedá splést, ovšem to neznamená, že můžete povolit v pečlivosti a soustředění se na práci.
Důležité je použít kvalitní pájku např. Stannol krystal 505 o průměru 0.8mm, jako pájedlo osobně nejraději používám trafopájku.
Oživení je, pokud budete přesně dodržovat stavební návod, téměř rutinní záležitostí.
Příjemně mě překvapilo, že výstupní ss offset nepřekročil u obou modulů 8mV!!!
Nastavení klidového proudu je pěkně plynulé a nečiní žádné potíže.
Velké zklamání zažijí ti, co očekávají od stavebnice dlouhé hodiny strávené laborováním, oživováním a „uklidňováním“ modulů. V případě SPV100P si nic takového neužijí :-), prostě se osadí a jede to jak má.
Závěrečné sestavení:
To už je ta příjemnější část práce :-)
Velkou péčí musíme věnovat montáži modulů ke chladičům, musíme zajistit, aby byl přestup tepla z modulu na chladič co možná nejlepší. Použil jsem 6 kusů pevnostních šroubů M4 a velké silnější podložky kvůli dobrému roznesení přítlačné síly. Dosedací plochy musí být naprosto rovné, díry nesmí mít otřepy, L profil a chladič ještě natřeme tenkou vrstvou průhledné silikonové vazelíny.
Propojení:
Zesilovač je v bezpečnostní třídě II - trafa Aldax jsou totiž tzv. bezpečnostní, mají zesílenou izolaci mezi primárem a sekundárem,která je zkoušena na napětí 4kV.
Protože trafa Aldax mají jako vývody použita lanka i plné vodiče sekundáru s dostatečnou délkou, nemusel jsem je nijak nastavovat, stačilo pouze na konce naletovat konektory a připojit k modulům. Všechny vývody trafa je vhodné kvůli dobrému odstupu rušivých napětí zkroutit do sebe.
Pro vedení signálu jsem použil běžný, český stíněný vodič MK 1x0,35.
Veškeré konektory FASTON jsou k vodičům připájeny a přetaženy smršťovací bužírkou.
Díky tomu, že moduly SPV100P+ mají vše potřebné na jedné desce, je „drátování“ zredukováno na minimum.
Po skončení propojování je důležité ještě zkontrolovat, zda nám nespadl do modulů nějaký kousek drátu či tříska od vrtání, které by mohly způsobit zkrat s neblahými následky.
Nyní můžeme konečně pořádně vyzkoušet, co náš nově postavený zesilovač umí :), myslím že budete stejně jako já mile překvapeni zvukem modulů SPV100P+.
Zesilovač jsem samozřejmě také prověřil generátorem a osciloskopem, je naprosto stabilní i do komplexní zátěže, limitace je učebnicová-žádné překmity, odtrhy. Obdélníkový signál je taktéž bez zákmitů. Celkový odstup rušivých napětí je navzdory poměrně dlouhé vstupní kabeláži i potenciometrům velmi dobrý a je spolehlivě nad hodnotou –100dB při nastavené vstupní citlivosti 1V pro plný výkon.
Výstupní výkon : I zde mají v Aldaxu poměrně značné rezervy, protože při síťovém napětí 225V jsem do zátěže 4 ohm naměřil plných 110W. Lze tedy očekávat, že při jmenovitém síťovém napětí 230V či vyšším bude výstupní výkon ještě vyšší.
Co říci závěrem:-)
Celý článek možná vypadá jako mazání medu kolem úst pánům z Aldaxu, ale bohužel :-)) se mi opravdu nepodařilo najít nic co bych jim mohl vytknout.
Anonymní uživatel | Registrovat |
---|
Zbyly mi tu kompletní stavebky
2xSPS50
1x Junior
1x Audioswitch (bez potisku)
Trafa: 2x1A, 2x2B
Stavebky kde chybí drobnosti
8xSPS50 (odpory)
8xSPV100 (odpory)
1x Senior (chybí dual poty, quatra jsou)
1x Audioswitch (trafo 2x18V)
U kompletů ceny viz web, zbytek dohodou
info@aldax.cz
Po patnácti letech jsme definitivně ukončili činnost. Zbytek skladových zásob nabídneme v průběhu podzimu nevykrytým objednávkám. Pokud něco zbyde, dám info na audioweb. Bastlete ve zdraví dál.
Obnovujeme dodávky audio toroidů, aktualizovali jsme ceny, první várka dorazí z výroby za 4 týdny.
Zdražení minimální, malé trafa 100, velké 200, u ATr3A dokonce cena zůstáva.
Nově budou moduly SubJunior a SubSenior dostupné jako stavebnice.
Seniory již jsou skladem, materiál pro juniory bude k dispozici za dva týdny.
Po jedenácti letech jsme se rozhodli ... že je nám to líto zabalit. Hlavně na to nejsem sám, dcera našla neuvěřitelnou zálibu ve skládání zesů a sáčkování stavěbnic...a s její puntičkářskou povahou mě to mělo trknout už dávno.
Svou první SPV100 osadila v devíti letech, zapájela Crystalem a chodila jí na první najetí... myslím, že to že jí sinclair četl pohádky v ní zanechalo stopy :-) jestli někde najdu tu její fotku s cumlem a Sinclairem s pohádkovou knížkou, tak ji sem dám... i když mě slečna asi zabije.
V tomhle měsíčním režimu stavebnic tedy pojedeme dál... zvládnout se to dá a bylo by škoda ty konstrukce odepsat, když už to vlastně nemusím dělat :-))))
Po deseti letech jsme se rozhodli pro nedostatek času naši činnost ukončit. Doprodáme skladové zásoby desek a polovodičů, další už vyrábět nebudeme. Vždy cca 1x za měsíc sednu k PC s rozešlu co bude poptáno. Hotové moduly už nebudou k dispozici, vše je pouze jako stavebnice (deska, polovodiče, elyty), musíte si osadit sami..... včetně Juniorů, Seniorů a SPM.
No letos si teda dala na čas. Sinclair mi vždycky říkal, že jak napadne sníh a mráz zažene zažene lidi dom, začne se víc bastlit. Něco pravdy na tom bude.
Dnes už vím, že víc než na "ty lidi" to platí asi na nás. A tak vymetáme prastaré resty, rozesíláme co je skladem, aktualizujem stavy a dokonce to vypadá že se bude i osazovat. Tak jen ať mrzne a sněží, bastlení to svědčí.
Vetšina desek už je na stole, ještě chybí stěžejní 222 a pak to hodíme do eShopu i s cenama. Pozor, nově je v eShopu evidované množství na skladě, takže jakmile se rozeberou, další objednávky systém už nebude přijímat.
Součástky jsou taky skoro všechny na hromadě... kdo ale ty desetitisíce kusů rozdělí do několika stovek sáčků (a nejlépe bez přehmatu) se bojím pomyslet :-)
Máme potvrzeny desky z výroby, na Apríla bychom je měli mít na stole.
Čekáme na potvrzení cen desek na DPA, poslední várka z doby před třemi lety byla větší a pravda, měď i další komodity popolezly nahoru. Do týdne snad budou známé ceny. Ještě jenou vyzýváme zájemnce o PreAmpy a SoftStary aby se ozvali na mial, není Vás mnoho a tak realizaci těchto doplňkových modulů zvažujeme.
Konečně jsme dostěhovali, vybalili krabice, a už jsem našel i páječku a Crystal505 :-) V průběhu ledna se pustíme do vyřizování restů za loňský tok (a že jich není málo). Souběžně budeme už brát objednávky na DPA, protože koncem měsíce se bude finalizovat várka a zadávat výroba plošňáků. Tak hurá do toho... než nás jaro vytáhne z kutlochu!
Kdo se někdy stěhoval už ví, že je to peklo. Kor s třema dílnama, skladem, zahradou a vagonem domácích mazlíčků. Chtěli bychom poděkovat za Vaši trpělivost v době, kdy nebyl čas na bastlení, sáčkování a reakcí na dotazy.